Kawiarenka

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

zaproszenie na kawę dla osób po 50-ce

Similar topics

    Marzec 2024

    PonWtoSroCzwPiąSobNie
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031

    Calendar Calendar

    Latest topics

    » Bóle mięśniowe, stawowe i neurogenne
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Sro Lut 12, 2020 2:48 pm by Admin

    » Leki z ula
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Sro Lut 12, 2020 2:41 pm by Admin

    » Spotkania przy kawie
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Sro Lut 12, 2020 1:59 pm by Admin

    » Z pamiętnika babuni
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Sro Lut 12, 2020 1:08 pm by Admin

    » Babski świat
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 11:12 pm by Admin2

    » Owoc pełen niespodzianek
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 11:04 pm by Admin2

    » Botox - sposób na starość
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 10:58 pm by Admin2

    » Funkcje układu trawiennego
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 10:53 pm by Admin2

    » Głóg nadzieją chorego serca
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 10:50 pm by Admin2

    » Co wiemy o katarze (prawda i mity)
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 10:17 pm by Admin2

    » Spotkania przy kawie
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 9:46 pm by Admin2

    » Alergia
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 9:38 pm by Admin2

    » Tajemnica bursztynu
    Spotkania przy kawie Icon_minitime1Wto Lut 11, 2020 9:14 pm by Admin2


      Spotkania przy kawie

      Admin
      Admin
      Admin

      Liczba postów : 198
      Data rejestracji : 17/07/2010
      12022020

      Spotkania przy kawie Empty Spotkania przy kawie

      Pisanie by Admin

      Spotkania przy kawie


      Spotkania przy kawie Kawa_410

      Izraelscy naukowcy z Centrum Medycznego Szeba twierdzą, że trzy filiżanki kawy dziennie chronią przed zawałem. Zdaniem badaczy, spożycie takiej ilości kofeiny, jaką zawierają trzy filiżanki kawy, jest dobre dla systemu krążenia i chroni przed zawałem serca.

      Dowodzące tej tezy wyniki badań zamieścili w ostatnim numerze pisma "American Journal of Cardiology".
      Tymczasem obecnie kardiolodzy na ogół radzą pacjentom, by ograniczyli picie kawy argumentując, że podwyższa ono ciśnienie i przyspiesza puls, co powoduje, że serce potrzebuje więcej tlenu, by normalnie funkcjonować.

      Eksperyment dowiódł, że spożycie kofeiny poprawia funkcjonowanie śródbłonka o 30 proc. oraz zmniejsza o 40 proc. poziom białka C-reaktywnego (CRP), którego wysokie stężenie może wskazywać na ryzyko zawałów i udarów. Zwiększa też o 25 proc. ilość adiponektyny, mającej m.in. działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne. Korzystny wpływ kofeiny zauważono u obu grup pacjentów - zdrowych i chorych.

      - Kawa czasami zawiera mleko, cukier lub sztuczne słodziki, a także sztuczne barwniki i smaki, ale my badaliśmy wyłącznie skutki działania kofeiny. Odkryliśmy, że korzystnie oddziałuje ona na układ naczyniowy - podsumował prof. Szechter.

      Podkreślił, że efekty zaobserwowane kilka godzin po jej wypiciu są pozytywne. "Nie zakazywałbym pacjentom kardiologicznym picia rozsądnej ilości kawy, powiedzmy trzech filiżanek dziennie" - oświadczył Szechter.

      jak podaje wp.pl za Agencją (PAP/ma) 

      Poza tym, picie trzech lub więcej filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby u pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, twierdzą naukowcy z NCI (National Cancer Institute).

      Przeciwdziałanie związane z chorobami wątroby to nie jedyna właściwość lecznicza kawy. Zdaniem specjalistów lista zalet kawy jest o wiele dłuższa – obniża ona możliwość zachorowań na chorobę Parkinsona, Alzheimera, a także cukrzycę typu II, w dodatku przyspiesza metabolizm, a dzięki swoim właściwościom utleniającym, zapobiega procesom starzenia się organizmu.
      Share this post on: reddit

      Admin

      Pisanie Sro Lut 12, 2020 1:59 pm by Admin

      Rodzaje kaw klasycznych



      Spotkania przy kawie Kawa1_10


      Americano – kawa espresso parzona na tzw. sposób amerykański – z podwójną ilością wrzątku. Kawa z ekspresu przypominająca smakiem kawę filtrowaną, do której dolewa się gorącej wody aby rozcieńczyć porcję dlatego też napar jest raczej słaby w smaku.

      Cafe allange – mocny napar czarnej kawy podawany ze szklanką zimnej wody (Francja).

      Cafe au lait – kawa z mlekiem.

      Cafe brule – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna.

      Cafe brulot – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna z dodatkiem przypraw korzennych i koniaku.

      Cafe con leche – tzw. “meksykański” sposób parzenia kawy wymyślony przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny meksykańskiej. Ziarno było prażone nad ogniskiem i rozbijane na kamieniach, mocną esencję uzupełniano wrzącym mlekiem.

      Cafe corretto – czarna kawa z dodatkiem likieru (rózne smaki), podawana w szklaneczce
      Cafe Creme – mocny napar podawany z lekko parowanym mlekiem.

      Cafe filtre – kawa parzona na sposób amerykański, w róznych filtrach.

      Cafe fredolo – mocna czarna kawa z dodatkiem lodu, podawana w małej szkalneczce.

      Cafe latte – kawę podaje się w wysokich szklankach z warstwą mlecznej pianki na wierzchu posypanej sproszkowana czekoladą, cynamonem. Cafe latte otrzymuje się prze dodanie do świerzo zaparzonego espresso mleka o temp. ok. 70°C.

      Cafe macchiatto – mrożona kawa z kilkoma kroplami mleka, podawana w szklaneczce.

      Cafe serve – bardzo mocna czarna kawa, podawana bardzo wcześnie rano (dla balowiczów).

      Cafe shakeratano – kawa mieszana z lodem i mlekiem w shakerze.

      Cafe valdostano – czarna kawa mieszana z czekoladą, winem, wódką (lub mocnym likierem) i korzeniami. Tradycyjnie podaje sie ją narciarzom w Val d´Asta.

      Cappuccino – klasyczne to espresso podawane z mlekiem i pianą w równych porcjach, można też pianę posypać np. startą czekoladą, cukrem cynamonowym. Na rynku są dostępne cappucino rozpuszczalne z dodatkiem róznych aromatów: amaretto, wanilia, orzech i wiele innych

      Demitasse – francuskie określenie “małej czarnej” czyli filiżanka ok. 100ml
      Espresso – w błędzie jest każdy komu wydaje się, że jest to po prostu mocna kawa. Espresso to maszynka do zaparzania kawy. Nazwa “espresso” wywodzi się od włoskiego czasownika określającego “podawanie ciśnienia”. Espresso to także mieszanka kaw o niskiej kwasowości.

      Espresso doppio – to podwójna ilość espresso.

      Espresso cafe mocha – napój w którego skład wchodzą : mocny gorący napar kawy, porcja gorącej czekolady oraz gorącego mleka. Wszystkie składniki są w takiej samej ilości wlewane do wysokiej szklanki. Wszystkie składniki powinny być tak dolewane aby każdy tworzył wyrażną warstwę.

      Espresso Con Panna – porcja espresso z górką ubitej śmietany na wierzchu.

      Espresso macchiato – espresso z dodatkiem “kropelki” mleka. Wielka szkoda, że kawiarnie (nie tylko polskie) traktują tą kawę jako napój mleczny.

      Espresso ristrett – gęste, aromatyczne spresso uzyskiwane przez wcześniejsze wylączenie ekspresu ciśnieniowego. tradycyjnie jest to poranna kawa.

      Espresso roasts – kawa parzona z dodatkiem mlecznej pianki i np.: czekoladą, migdałami, kardamonem, cynamonem, wanilią.

      Espresso romano – espresso z dodatkiem soku z cytryny oraz otartej skórki cytrynowej (cytrynę można zastąpić pomaranczą).
      Admin

      Pisanie Sro Lut 12, 2020 1:57 pm by Admin

      Kawa na zdrowie



      Spotkania przy kawie Kawa_412


      Historia kawy


      Mało kto wie, że nazwa "kawa" prawdopodobnie pochodzi, czyli ojczyzny rośliny kawy, etiopskiej prowincji Kaffa. Już w 1000 roku kawa była rozpowszechniona we wschodnioafrykańskiej Etiopii, a w szczególności na Wyżynie Abisyńskiej.

      Pierwszą znana pisemna wzmianka o kawie, jest autorstwa arabskiego lekarza i filozofa, który opisuje środek leczniczy pochodzący z Jemenu o nazwie Bunchum. Przez następne pięćset lat uprawę kawy, czy też samo ziarno, określano mianem Bunc. Rozpowszechnienie kawy w świecie arabskim zawdzięcza pielgrzymom, którzy przybywając do świętych miejsc w Mekce i poznawali ten napój. I to właśnie w krajach arabskich, powstały pierwsze kawiarnie.

      Od 1517 roku Turcy przyjęli przez następne 100 lat rolę popularyzatorów tego napoju. Stał się wśród nich znany pod nazwą "kahve". W związku z rozszerzaniem się mocarstwa osmańskiego, do którego w pewny momencie zaczęła należeć Syria, Egipt oraz Europa, powstawały publiczne kawiarnie. W których to można było się delektować smakiem pysznej kawy.

      Kawa największą swoją popularność w Europie zyskała na początku XVII kiedy to miasta portowe i handlowe, takie jak m.in. Wenecja, Marsylia, czy Amsterdam, stały się pierwszymi europejskimi ośrodkami przeładunku i spożycia kawy. W tym samym wieku kawa została rozprowadzona niemal na całym świecie do tych miejsc, które nadawały się pod jej uprawę.

      Dziś zaś kawa zaraz po ropie naftowej jest uznawana najważniejszym towarem na świecie.

      Kawa jako napój ma pozytywne jak i negatywne właściwości. Pozytywne to między innymi: zwiększanie pamięci krótkotrwałej oraz krótkotrwałe podwyższenie poziomu IQ; zmniejszenie ryzyka zachorowania na marskość wątroby; przyśpieszenie metabolizmu, z równoczesnym zwiększeniem tempa przemiany lipidów i zapobieganiu zmęczeniu mięśni. Kawa w swoich cudownych właściwościach zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby, oraz do 50% zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Mało kto wie też, że ten napój zwiększa efektywność środków przeciwbólowych.


      Ale picie kawy może mieć też negatywne konsekwencje, w szczególności spożywana w dużych ilościach. Do nich należą min. dość znane wszystkim uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia (tzw. "zdenerwowanie kofeinowe"). A także nieznacznie zmniejszenie płodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet czy zwiększenie prawdopodobieństwa martwego urodzenia (spowodowane spożyciem dużej ilości kawy przez kobietę w ciąży).

      Jeśli więc tylko znamy umiar w możemy spokojnie rozkoszować się smakiem kawy będąc spokojnym o swoje zdrowie. Przyjmuje się, że 500 mg kofeiny dziennie (około 4 filiżanki) nie tylko nie jest szkodliwe, ale może nawet pozytywnie wpływać na organizm człowieka.

      Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku.Autor: Marika32



      Espresso Klasyczne espresso to kwintesencja tego, co w kawie najcenniejsze - cudownego aromatu, doskonałego smaku i silnie pobudzającego działania.
      Jego parametry są niezmienne od lat.
      Oto one:
      ciśnienie wody przepływającej przez kawę - 9 bar temperatura wody zaparzającej kawę - 90 st. C czas wstępnego zaparzania 25 sek.
      czas ekstrakcji 25 sek.
      ilość otrzymywanego napoju - 30 ml
      ilość użytego surowca - 6,5-7
      Ristretto To kawa zdecydowanie mocniejsza od espresso. Ilość napoju w filiżance to ok. 10-20 ml, podawane w filiżance do espresso.

      Doppio To po prostu podwójne espresso ( 2x espresso, podawane w dużej filiżance typowej dla cappuccino).

      Cappuccino To napój kawowy, składający się z espresso, mleka i mlecznej pianki. Do jego przygotowania stosuje się mleko tłuste 3,2%, schłodzone do temperatury 4-5 st. C, która w procesie spieniania wzrasta do 60-65 st.C.
      Cappuccino można podawać z bitą śmietaną, wystarczy 1 łyżka stołowa. Kawa ta świetnie obywa się bez cukru, jest już słodka dzięki śmietance.
      Wierzch napoju można posypać cynamonem lub kakao.

      Cafe Latte To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącego mleka. Serwuje się w wysokich szklankach lub dużych filiżankach.
      Wierzchnią, cienką warstwę pianki mlecznej można posypać czekoladą lub cynamonem.
      We Francji napój ten nazywa się cafe au lait.

      Latte Macchiato To trójwarstwowy napój składający się z gorącego mleka, espresso, i pianki mlecznej. Serwowany w wysokich szklankach, ustawionych
      na porcelanowym spodku i z długą łyżeczką. Często stosuje się syropy smaku orzechowym lub waniliowym jako efektowną, dodatkowa warstwę.
      Do szklanki należy wlać gorące mleko a następnie piankę mleczną.
      Po odczekaniu, aż obie warstwy wyraźnie się oddzielą, poprzez piankę mleczną należy dolać świeżo zaparzone espresso.

      Espresso Macchiato To klasyczne espresso z dodatkiem niewielkiej ilości gorącego, spienionego mleka. Podaje się w filiżankach do espresso.

      Mocha To mieszanka gorącej czekolady, espresso i gorącego mleka. Składniki w równych proporcjach wlewa się do wysokiej szklanki.

      Coretto To espresso z niewielkim dodatkiem (ok.10 ml) alkoholu, najczęściej włoskiej grappy. Grappę można czasem zastąpić koniakiem lub brandy.

      Espresso Con Panna To espresso z łyżką zimnej bitej śmietany, zazwyczaj podawane w filiżankach do espresso.

      Mokaccino To mieszanka espresso i gorącej czekolady, udekorowana bitą śmietaną.

      Irish Coffee To światowej sławy drink kawowy, stworzony przez barmana Joe Sheridana z Irlandii. Napój ten powstaje na bazie ok. 40 ml irlandzkiej whisky.
      Do kieliszka należy wsypać 1 łyżeczkę cukru trzcinowego i zalać whisky.
      Delikatnie podgrzać nad płomieniem, następnie dodać espresso a na wierzch bitą śmietanę.

      Cafe Frappe, Ice Coffee lub Caffe Fredo Jest to mrożony napój kawowy. Przygotowywany jest z espresso, mleka lodu syropu do kawy i cukru na wiele różnych sposobów, często z użyciem blendera.
      Przygotować espresso i pozostawić do ostygnięcia.
      Następnie zimne espresso, lód ( 4 kostki), cukier (5 g), syrop do kawy ( 30 ml) i mleko ( 100 ml) dobrze zmiksować.
      Napój przelać do wysokiej szklanki, na wierzch nałożyć łyżkę bitej śmietanki i polać sosem czekoladowym.

      Americano To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącej wody. Jest to najlepszy sposób na podawanie kawy w dużej objętości.
      Kawę taką podaje się w filiżankach o poj. ok. 200 ml.

      Spotkania przy kawie Kawa_210


       Należy przygotować:

      • 110 ml kawy
      • 1/2 łyżeczki cukru
      • 1 łyżka bitej śmietanki
      • 20 ml ajerkoniaku
      • 1 gałka lodów waniliowych
      • troszkę likieru do dekoracji

      Gorącą kawę, cukier i mleko wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Do wystudzonej mieszanki dodać ajerkoniak, wymieszać i wlać do wysokiej szklanki. Włożyć kulkę lodów a na wierzch bitą śmietankę. Polać kilkoma kroplami likieru.
      Admin

      Pisanie Sro Lut 12, 2020 1:56 pm by Admin

      Picie kawy obniża ryzyko zaburzeń pracy serca

      Spotkania przy kawie Kawa_411

      Picie kawy obniża ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca. Miłośnicy kawy rzadziej trafiają do szpitala z powodu zaburzeń rytmu serca, tj. arytmii – wynika z amerykańskich badań.
      Jak komentuje prowadzący badania Arthur Klatsky z centrum badawczego organizacji Kaiser Permanente w Oakland (Kalifornia), wyniki te mogą zaskoczyć wiele osób, gdyż ludzie często odczuwają przyspieszenie akcji serca (określane popularnie jako kołatanie, albo palpitacje) po wypiciu kawy. “To odkrycie nie oznacza jednak, że powinno się pić kawę, by zapobiegać zaburzeniom rytmu serca. Dowodzi ono jedynie, że osoby ze stwierdzoną arytmią lub na nią narażone nie muszą powstrzymywać się od kawy” – dodaje badacz.

      Wcześniejsze prace wskazywały, że bardzo duże dawki kofeiny, najbardziej aktywnego składnika kawy, mogą prowadzić do zaburzeń akcji serca. Nie było jednak dobrych danych na temat dawek spożywanych na co dzień przez ludzi.

      Aby to sprawdzić, Klatsky i jego współpracownicy prowadzili wieloletnie badania wśród ponad 130 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 90 lat. Większość stanowiły osoby poniżej 50. roku życia.
      Ok. 2 proc. z nich (3.317) trafiło do szpitala z powodu zaburzeń rytmu serca, z czego 30 proc. z powodu migotania przedsionków, najczęstszej arytmii.

      Analiza wykazała, że osoby, które wypijały minimum 4 filiżanki kawy dziennie były o 18 proc. mniej narażone na pobyt w szpitalu z powodu arytmii w porównaniu z osobami niepijącymi kawy wcale. Picie od 1 do 3 filiżanek kawy na dzień obniżało to ryzyko o 7 proc. Gdy pod uwagę wzięto okres 10-letni, spadek częstości hospitalizacji w grupie spożywającej minimum 4 filiżanki kawy dziennie wyniósł 28 proc.

      Zaobserwowana zależność utrzymywała się niezależnie od płci badanych osób, ich przynależności etnicznej i palenia papierosów, jak również rodzaju arytmii.

      Picie minimum 4 filiżanek kawy na dzień obniżało ryzyko pobytu w szpitalu z powodu arytmii również u osób cierpiących – aktualnie bądź w przeszłości – na choroby serca albo układu oddechowego.
      Najnowsze badania nie dowodzą wcale, że kawa chroni przed arytmią, podkreślają autorzy pracy. Jednak, ich zdaniem, umiarkowane dawki zwartej w kawie kofeiny mogłyby zapobiegać zaburzeniom rytmu serca poprzez blokowanie aktywności cząsteczek adenozyny. Jest to rozpowszechniony w organizmie związek, który oddziałując na przewodnictwo elektryczne mięśnia sercowego, jego metabolizm i procesy regeneracji może zwiększać predyspozycje do arytmii.

      Z drugiej strony, niewykluczone, że w grę wchodzą tu inne czynniki. Amatorzy kawy mogą mieć, na przykład, zdrowsze nawyki, jak regularna aktywność fizyczna czy zdrowa dieta, które obniżają ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca, zaznaczają naukowcy.

      “Niezależnie od tego, wyniki tych badań powinny uspokoić osoby pijące umiarkowane ilości kawy, że ich przyzwyczajenie nie spowoduje poważnej arytmii” – komentuje Klatsky.
      Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 50. konferencji American Heart Association dotyczącej epidemiologii i prewencji chorób układu krążenia, która odbywa się w San Francisco.


      źródło www.coffeemoose.pl

      Nie taka kawa niezdrowa
      Kofeina zawarta w kawie może powodować skoki ciśnienia krwi.
      Dlatego do niedawna sądzono, że regularne picie kawy, zwłaszcza w dużych ilościach, może prowadzić do nadciśnienia i chorób serca. Jednak 11-letnie badania z udziałem ponad 6 tys. zdrowych kobiet i mężczyzn tego nie potwierdzają. Osoby, które wypijały ponad sześć filiżanek kawy dziennie, nie były bardziej narażone na rozwój nadciśnienia niż te, które w ogóle jej nie piły. Co ciekawe, najwyższe ryzyko zmian chorobowych stwierdzono u tych uczestników badań, którzy pili kawę okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Autorzy pracy z Rutgers University i Departamentu Rolnictwa podejrzewają, że u osób regularnie pijących dużo kawy może wykształcać się tolerancja na kofeinę, natomiast osoby rzadko pijące kawę pozostają na nią czułe. Dlatego ryzyko choroby nadciśnieniowej jest u nich większe. 
      www.mdlinx.com

      Pisanie  by Sponsored content

        Similar topics

        -

        Obecny czas to Pią Mar 29, 2024 8:44 am